25 listopada 2012

Gimnastyka izometryczna cz1 - w łóżku

Ćwiczenia są dokładnie opracowane w książce,którą dawno temu kupiłam i mam w swojej bibliotece.
To jest książeczka napisana przez Iise  Buck. Tytuł brzmi:"Gimnastyka izometryczna dla zdrowia i sylwetki". Wydana przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich w 1991roku.
Przejrzałam dokładnie i nie ma tu wpisu- wszystkie prawa zastrzeżone.To raczej broszura niż książka.Jest zbyt cenna dla zdrowia,by leżeć nieużywaną lub tylko dla moich potrzeb.

Izometria to równomierność.
Ćwiczymy mięsień tym intensywniej,im większy opór mu stawiamy- siła rośnie wraz z oporem.Naciskasz ręką na nieruchomy przedmiot,napinając mocno mięśnie, wytrzymujesz tak przez pewien czas i potem mięśnie rozlużniasz.
To cała sztuka.
Trzeba ćwiczyć wielokrotnie i w miarę regularnie,by cieszyć się wynikami.

Zawsze musisz oddychać spokojnie w czasie ćwiczenia.Nie zatrzymuj nigdy oddechu.
Każde ćwiczenie ma trwać 6 sekund.
 Nie napinaj nigdy mięśni zrywami.


RANO.
ćwiczenie 1.
 
Leżąc w łóżku na plecach ,połóż ręce wzdłuż ciała i wciskaj mocno głowę w poduszkę.
Licz wolno do sześciu.
Odpręż się chwilkę i powtórz.
Tak wzmacniać będziesz mięśnie szyi i karku.Niezbędne dla pracujących przy komputerze.


Autorka dodaje,że oglądanie się na ulicy za przystojniakami nie wystarcza do wyćwiczenia mięśni szyi,a raczej może prowadzić do postrzału,czyli tzw.sztywnego karku,co nie daj Boże.


Ćwiczenie 2.Leżąc na wznak,podnieś zgięte w łokciach ręce,złóż je dłońmi i przyciskaj jedną do drugiej przez sześć sekund najsilniej jak możesz.Rozluznij chwilę i znowu powtórz.
To trening dla ramion i barków.

Ćwiczenie 3. Usiadż na łóżku,ręce oprzyj przy tułowiu ,oprzyj podeszwę jednej stopy o podbicie drugiej i naciskaj mocno przez 6 sekund.ODDYCHAJ cały czas! Rozlużnij mięśnie i powtórz ćwiczenie zmieniajac stopy.
 Któregoś dnia stwierdzisz,że twoje nogi są mocniejsze. 

Foto z książeczki:

Ćwiczenie 4.Usiadż na brzegu łóżka,postaw stopy na podłodze,obejmij lewą dłonią lewe kolano,a prawą lewe i z całej siły próbuj rozchylać uda wbrew oporowi rąk,które ciągna kolana do siebie.Wytrzymaj ,oddychając równo, sześć sekund,rozlużnij i zacznij od nowa.

Właściwie nie wiem ile razy powtarzać. Może samemu trzeba sobie to ustalić.


Jeszcze w sypialni wykonaj
Ćwiczenie 5. Połóż się na wznak na podłodze z podciągniętymi nogami i z całą siłą,oddychając równo,naciskaj stopami na jakiś nieruchomy obiekt.
Ja wybieram ścianę.
Po 6 sekundach naciskania,zrób przerwę i spróbuj znowu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz